Featured products
Battery cable, highly flexible - 10mm2 red - sold by the meter
SS-BC-10-RT-00
DC welding cable 10mm2 - red - from 5m
- Flexible, fine-wire
- for DC high-current installations
Battery cable for high-current applications - flexible - 10mm - red
Flexible, fine-core DC cable for high-current applications such as battery, inverter/inverter or charger cabling.
The smaller diameters are perfect for solar charge controllers and charge boosters etc.
Its flexibility is similar to the SGF cable, although the insulation material is different.
See our selection of compression cable lugs in various sizes under accessories.
Specifications:
| Cable cross-section | 10mm2 Battery cable |
| Standard | GB/T 5023.5-2008 |
Structure of the conductor:
| Copper wires (pieces) | 198 pieces |
| Copper wire outer diameter | 0.25±0.002mm |
| Conductor type | OFC (pure oxygen copper) |
| Conductor resistance 20°C (MΩ/km) | ≤0.0056 |
Insulation:
| Insulation material | Rubber and plastic 105℃ |
| Rated voltage | 450/750V |
| Insulation outer diameter | 6.6±0.1mm |
| Average diameter | 1.2mm |
| minimum thickness | ≥0.8mm |
| Flame retardant standard | FT-1 |
| Anti-UV | Yes |
| Working temperature range | -40°C -- +105°C |
| Color | red |
| Appearance | No impurities, no scratches, smooth, round |
| Environmental testing | ROHS(No Pb,Cd,Hg,Cr+6,PBBs,PBDEs) |
| Stress test of the finished product | soak in water for 1 hour at room temperature, apply 1.5kV voltage for 5 min, no breakdown |
| Spark test | 6kV |
| Burning test | - |
SS-BC-10-RT-00
Data sheet
- Cable length
- from 5m
- Cable cross-section
- 10.0mm2 (ø 6.6mm)
- Manager
- Flexible bare copper
- Insulation
- Soft PVC
- Temperature range
- -40°C to 105°C
- Nominal voltage Uo/U
- 450/750VDC
- Color
- Red
Specific References
- MPN
- SS-BC-10-RT-00





