Featured products
Battery cable set - 2x 16mm2 - 0.3m, M8 cable lugs
DC cable set - 16mm2, with M8 cable lugs
- 1x 0.3m red 16mm2, with M8 cable lugs
- 1x 0.3m black 16mm2, with M8 cable lugs
- shrunk with heat-shrink tubing
- flexible fine stranded cable
Accessories / Levy
Installation
Fusing
Cable set - 2x 16mm2 with M8 cable lugs - 0.3m
Flexible, fine-wire DC cable for connecting DC high-current consumers such as inverters, inverters, MultiPlus combi devices, armature winches, etc. As well as for connecting DC high-current chargers, solar charge controllers or charge boosters.
These cables are pre-assembled to length and have crimped-on cable lugs with M8 mounting holes at the ends.
The cable lugs are fitted with shrink tubing.
The flexibility is similar to the SGF cable, although the insulation material is different.
When connecting, ensure that the cable lugs make good contact with the contact surface.
Do NOT use washers or nuts between the contact surfaces.
Please refer to our tip "Correct cable lug connection"
Specifications:
| Cable cross-section | 16mm2 Battery cable |
| Standard | GB/T 5023.5-2008 |
Structure of the conductor:
| Copper wires (pieces) | 322 pieces |
| Copper wire outer diameter | 0.25±0.002mm |
| Conductor type | OFC (pure oxygen copper) |
| Conductor resistance 20°C (MΩ/km) | ≤0.0046 |
Insulation:
| Insulation material | Rubber and plastic 105℃ |
| Rated voltage | 450/750V |
| Insulation outer diameter | 8.2±0.1mm |
| Average diameter | 1.45mm |
| minimum thickness | ≥1mm |
| Flame retardant standard | FT-1 |
| Anti-UV | Yes |
| Working temperature range | -40°C -- +105°C |
| Color | red & black |
| Appearance | No impurities, no scratches, smooth, round |
| Environmental testing | ROHS(No Pb,Cd,Hg,Cr+6,PBBs,PBDEs) |
| Stress test of the finished product | soak in water for 1 hour at room temperature, apply 1.5kV voltage for 5 min, no breakdown |
| Spark test | 6kV |
| Burning test | - |
Data sheet
- Connections
- Tubular cable lug M8
- Cable length
- 0.3m
- Cable cross-section
- 16.0mm2 (ø 8.2mm)
- Manager
- Flexible bare copper
Specific References
- EAN13
- 7640268111853
- MPN
- SS-M8M8-1630





